Sri Lanka Gezi Rehberi - Ağustos 2018

Sri Lanka Fil Safari

SRİ LANKA

Sri Lanka; sürprizler ile dolu, yeşilin her tonunu görebileceğiniz harika bir ada…Yeterince keşfedilmemiş, saklı bir güzellik. Teknolojinin hayatın içine girmediği, el değmemiş doğası ile havyanların özgürce yaşadığı etkileyici ülke..

Daha önce bir kaç asya ülkesine gitmeme rağmen Sri Lanka’dan etkilendiğim kadar başka yerden etkilenmedim. Döndüğümden beri herkese heyecanla anlatıyorum. Gitmeden önce araştırmalarım sırasında internetten en az bilgi edinebildiğim ülke Sri Lanka’dır. İlginçtir en gerçekçi ve günlük hayata ilişkin sorularımı instagramda bulduğum daha önce giden kişiler cevapladı.

Aklımdaki sorulardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz;

 • Araçlar neden 30/40 km hızla gidiyor? 100 km olan bir mesafe neden 2,5 saat sürüyor
 • Yollar çok mu kötü?
 • Yemekler çok mu acı ve baharatlı ? 7 yaşındaki kızımız için yemek rahat bulabilecek miyiz?
 • Sigiriya’ya 7 yaşındaki çoçukla tırmanabilir miyiz?
 • Maymunlardan korkan ben (Bali’de epey olay çıkarmıştım) Sri Lanka’da rahat gezebilir miyim? Maymunlar her yerde mi acaba?
 • Güvenli mi?
 • Şoförü nasıl bulacağım, ödemesini nasıl yapacağım ve şoföre güvenebilir miyim?
 • Nasıl bir program yapmalıyım? Nereye, ne kadar zaman ayarlamalıyım.
 • Ve daha niceleri….

Size bu yazımda hem bu soruların cevaplarını vermek, hem de gitmeyi düşünenleri teşvik etmek istiyorum. Çünkü biz 1 yıl önce biletimizi almamıza rağmen 3 defa gitmemeyi ciddi ciddi düşünmüştük. Bunun sebeplerinden biri; şansımıza biz gitmeden 1-2 ay önce Leyla Bilginel “denque fewer” olmuştu ve her gün instagramda acılı videolar paylaşmıştı. “Denque Fewer” ve diğer olası hastalıkları duydukça vazgeçmeyi düşündük. Kendinizi değil ama çocuğunuzu düşünüyorsunuz. Kararımızı verebilmek için  2 farklı çocuk doktorundan yorum aldık. İnternette okuduğumuz uyarıları da gördükçe ne işimiz var Sri Lanka’da diye düşündük. Hatta Türk Havayollarına uçuşlarımızı cezasız iptal edebilmek için yazı bile yazdık. Tabii ki etmediler...Sonuçta galiba benim inatçılığım yüzünden gittik ve şu an diyebiliyorum ki; iyiki de gitmişiz bu harika ülkeye…

Nuwara Eliya yolu

SRİ LANKA PROGRAMIMIZ

9 gece 10 günlük Sri Lanka gezimizin özeti; 

 • 1300 km araba ile yolculuk
 • 82 km yürüyüş
 • 155 kat merdiven çıkmak
 • 7 farklı otelde konaklamak

Sri Lanka en atraksiyonlu tatillerimizden biriydi. İlginçtir ama havasından mıdır yoksa bizim tatil heyecanımızdan mıdır bilinmez; sabahları hiç zorlanmadan erkenden kalktık, yorulmadan dağ, tepe demeden tırmandık ve az uykuya rağmen hiç yorgun değildik. Gelelim programımıza, biz genelde gezilerimizde yogun geçecek günleri ilk günlerde tamamlamayı tercih ederiz. Enerji ve heyecan yüksekken hareket etmek iyidir. İşte bizim 9 gece 10 günlük gezi programımız;

 1. Gün : Thy ile saat 15.00’de vardık ve Habarana’ya doğru yola çıktık.
 2. Gün : Sabah Polonorawa gezisi, saat 13.30 -17.30 Mineriya fil safarisi
 3. Gün : Sigiriya gezisi, öğleden sonra Dambulla Cave Temple ziyareti ve ardından Kandy’e geçtik.
 4. Gün : Sabah Temple of Tooth ve Kandy şehir içi gezisi, öğleden sonra Botanik park gezisi
 5. Gün : Nuwara Eliya gezisi, çay fabrikası ziyareti ve gece eski bir çay fabrikasından restore edilen bir otelde kaldık.
 6. Gün : Nano Oya’dan Ella’ya yaklaşık 3,5 saatlik tren yolculuğu yaptık.
 7. Gün : Sabah Little Adam’s gezisi ve öğleden sonra tren yolu yürüyüşü sonrası Nine Arc Köprüsünde treni karşıladık. Daha sonra yaklaşık 3 saatlik yolculuk ile Tangalle bölgesine geçtik.
 8. Gün : Yarım günlük havuz kenarında dinlenme ve okyanusu izleme sonrasından sahil boyunca gezerek Galle’ye vardık. 
 9. Gün : Galle’yi gezdikten sonra sahilden devam ederek Kaplumbaga çiftliğine ve Tsunami müzesine uğradık. Daha sonra Colombo’ya devam ettik. Akşam Colombo’yu gezdik
 10. Gün : Colombo’yu gezdikten ve Ministry of Crab’de öğle yemeği yedikten sonra havalimanı için yola çıktık. 

Bu programda son günü Colombo’da geçirmeyebilirdik. Colombo maksimum 1-1.5 saatte gezilebilecek bir yer. Onun yerine Galle’de bir gece daha kalabilirdik.İkinci alternatif de şu olabilirdi; geldigimiz uçak Maldivler’in başkenti Male’de duruyordu. Programdan Tangalle ve Colombo’yu çıkarıp, 2 gün daha ekleyerek 4 günlük Maldivler gezisi yapılabilirdi. Biz uçak biletlerini alırken uçağın Male’de duracağını bilmiyorduk. Bunu farkettiğimiz zamanda THY Sri Lanka yerine Male’de inemeyeceğimizi veya uçağa oradan binemeyeceğimizi iletti. Dolayısı ile Maldivler hayali gene ertelendi…

Heritance Tea Factory Karşılama

SRİ LANKA'DA NEREDE KALINIR - OTEL TAVSİYESİ

Sri Lanka'da her bütçeye uygun otel seçeceği mevcuttur. Bizim yanımızda kızımız olduğu için genelde 4/5 yıldızlı otelleri tercih ettik ve epey araştırma sonucunda bulduğumuz otellerimizi sizinle aşağıda paylaşmak isteriz;

Cinnamon Lodge - Habarana

Sri Lanka'nın kültür üçgeni olarak adlandırılan bölgelerini gezerken konaklayabileceğiniz çok güzel bir otel. Geniş bir alanda konumlanmış olan otel   iki katlı binalardan oluşuyor. Otelin en ilginç yanı ise her sabah davetsiz misafirlerinizin sizi ziyaret ediyor olması. Sabahın erken saatlerinde maymunlar balkonlarda, ağaçlarda ve binaların arasında meraklı şekilde dolaşıyor. Ama korkmanıza gerek yok, zira maymunlar misafirlere karşı mesafeli durmayı tercih ediyor. 


Otel Sigiriya, Polonorawa , Mineriya ve Dambulla'ya araç ile ulaşım açısından merkezi konumdadır. 


Gezilerimizden sonra akşam yemeklerimizi otelin açık büfesinde yemeyi tercih ettik ve yemeklerden çok memnun kaldık. Oldukça lezzetliydi.

Earl's Regency - Kandy

Bu otel Kandy merkezden biraz uzakta ve merkeze inmek için mutlaka araç kullanmak gerekiyor. Bazı odaları yenilenmemiş olup, rezervasyon sırasında mutlaka yenilenmiş odalardan talep ediniz.

Heritance Tea Factory - Nuwara Eliya

Sri Lanka'da kaldığımız en etkileyici otellerden biriydi; eskiden çay fabrikası olan fabrikayı konsept bir otele dönüştürmüşler. İçinde iki restoranı ve butik bir organik çay üretim yeri bulunan otel çay tarlalarının ortasında bulunuyor. İnanılmaz huzurlu ve sakin bir oteldi. Akşam yemekleri açık büfe olup, hem Sri Lanka lezzetlerini hem de daha alışık olduğunuz Avrupa mutfağını bulabiliyorsunuz.


Nano Oya'dan trene binmeden önce bu otelde kalıp, Nuwara Eliya'yı da ziyaret edebilirsiniz. 

Waterfalls Homestay terası

Waterfalls Homestay - Ella

Hayatımızda ilk defa böyle bir deneyim yaşayıp, birinin evinde kaldık. Ella'da kalmak istediğimiz "98 Acres Resort"de yer olmayınca Ella'da çok yaygın olan "Homestay" arayışına girdik. Buralar 3/4 odası olan küçük pansiyonlar şeklide.

Bizim kaldığımız Waterfall Homestay araçla ulaşımın mümkün olmadığı, ancak tuk tuk ile gidilebilen ağaçların arasında çok şirin bir pansiyondu. Bütün misafirlerin beraber kahvaltı yaptığı uzun masasının bulunduğu balkonu ile sonsuzluk içine kaybolmuş hissi veriyordu. Kandy - Ella arasındaki trenler her geçişlerinde görülebiliyor ve sirenleri ile ortamı daha da ilginç hale getiriyordu. Geceleyin ateş böceklerinin dansını seyrederek hayallere dalabiliyorsunuz.

Anantara Peace Haven Tangalle Resort - Tangalle

Tangalle bölgesindeki en güzel otellerden biri olan Anantara Peace Haven'da kendinizi cennette hissedebilirsiniz. Kendine ait bir kumsalı olan otelin, havuzu da oldukça temizdi. Sabahları bahçede tavus kuşlarını görebilir, palmiyelerin arkasına gizlenen okyanusun sesi ile güne merhaba diyebilirsiniz. Otelin hem kahvaltısı hem de akşam yemekleri çok lezzetliydi. İç bölgedeki otellere göre yemek ve içecek fiyatları deniz kenarındaki ötelerde biraz daha yüksek olduğunu dikkate almalısınız.


Sri Lanka gezinizin son günlerinde burada bir kaç gün kalarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.kesin öğreneceği şekilde duyurun.

The Fort Printers odası

The Fort Printers - Galle

En beğendiğimiz otellerden biri de Galle'de ki butik "The Fort Printers" otelidir. Son derece sade, hiç bir lükse sahip olmayan, ama bir o kadar da etkileyici ve konforlu bir otel. Odanın içi son derece sade döşenmiş, aynı zamanda çok da şık. Otelin odaları avlunun etrafında yer alıyor ve avluda büyük bir masa, koltuklar ve bir mutfak mevcut. Mutfaktaki içecekler misafirler için ücretsiz.


Kahvaltıları çok lezzetliydi. Çalışanlar inanılmaz kibar ve ilgiliydiler. Bizim gittiğimiz ülkelerdeki geleneksel kıyafetlere olan ilgimizi duyunca kızımız için özel Sri Lanka tören kıyafeti hediye etmişlerdi. Galle'de şiddetle tavsiye edebileceğimiz oteldir.

Mövenpick Hotel Colombo - Colombo

Colombo'da uçaktan önceki gece kalacağımız için  otelde temizlik dışında farklı bir ihtiyacımız yoktu. Bu sebeple de merkezi veya farklı konsepte bir otel arayışına girmedik. Yeni , sıradan ve temiz bir oteldi.

Nuwara Eliya

Genel olarak Sri Lanka ve gezdiğimiz bölgeler ile ilgili bizim deneyimlerimiz;

 • Öncelikle Tapınaklara (Temple) ayakkabı ile girilemiyor. Eğer ki bizim gibi hijyen konusunda takıntınız varsa mutlaka yanınızda yedek çorap götürün ve tapınakları gezerken sıcak ve topraklı yere basmak yerine, çoraplarınızı giyinin
 • Tuvaletler ne yazık ki çok kirli. Bu bilgi doğrultusunda yanınıza gerekli önlemleri alınız. Biz mümkün mertebe otel dışında kullanmamaya çalıştık, ayrıca yanımıza klozet kağıdı, ıslak mendil, vs aldık.
 • Mutlaka yanınıza Dezenfektan alın ve kullanın. Bütün turistler kullanıyor ve Sri Lanka’da bazı marketlerde bile satılıyor. 
 • Otellerde odanızda geceleri kullanmak üzere yanınızda prizlere takılan sinek ilaçlarınızı götürmenizde fayda var. Çoğu otelde zaten oluyor ama risk almamakta fayda var. Ayrıca vücudunuza sürmek içinde sinek ilacınızı Türkiye’den götürmekte fayda var. Sri Lanka’da bulmak biraz zor olabilir. Bu arada heryerde turistlerin sinek ilacı sıktığını göreceksiniz. Biz Ela için “Bella Bee” kullandık. Kendimize daha ucuz olan “Chicco” marka kullandık. 10 günde toplam 2.5 kutu bitirdik. Bu arada ilginçtir en çok sineği de Colombo’da gördük.
 • Acı yiyemiyorsanız ve Sri Lanka yemeklerini yemekte zorlanıyorsunuz, akşamları Otelinizde açık büfelerde yiyebilirsiniz. Bizim kızımız Ela acı yiyemediği için akşamları genelde otellerde yedik. Genelde fiyatlar kişi başı iç kesimlerde 3000 rupi (yaklaşık 18 usd) ve okyanus kıyısı 5 yıldızlı otellerde iki katı şeklindeydi.

Polonnaruwa

 • Otel rezervasyonlarınızı yaptıktan sonra gidince bir sürpriz ile karşılaşmamak için mutlaka mail ile otelden teyit alınız. Otel rezervasyonlarını hotels.com, booking.com gibi yerlerden yapmakta fayda var. 
 • Ayrıca otellerde ödeme yaparken ödediğiniz rakamları mutlaka kontrol ediniz. Kaldığımız 5 yıldızlı otellerden biri ödemeyi yaparken bizden rupi olarak rezerve ettiğimiz rakamdan daha fazlasını talep etti. İtiraz edip, doğru rakam için rezervasyon teyidini gösterince düzeltme yaptılar. 
 • İç bölgelerde kredi kartı kullanımı kısıtlı ve çok güvenli değil. Dolayısı ile yanınızda mutlaka yeterli miktarda nakit götürünüz. 
 • Uçaktan inince havalimanındaki bankaların ofislerinden rupi alabilirsiniz. Kur değerleri oldukça iyi. Biz ayrıca Kandy’de de döviz bürosundan aynı kur oranından değiştirdik. Otellerin hem komisyon aldığını hemde kurlarının havalimanına göre daha düşük olduğunu gördük.
 • Merak edilen konulardan biri de yanınızda hangi ülke para birimini götüreceğiniz. Biz yanımızda USD götürdük. Şoförler genelde fiyatlarını USD olarak anlaşıyorlar ve ödemeyi USD olarak yapabiliyorsunuz. 
 • Şoförlere memnuniyetinize göre %10 gibi bir bahşişi son gün ödemeyi yaparken yapabilirsiniz. Şoförlere anlaştığınız ücreti de son gün yapmanız tavsiye ediliyor.
 • Kültür üçgeni denen Sigiriya, Polonaruwa ve Dambulla için Habarana’da kaldık. Habarana bu üç bölgenin tam ortasında bulunuyor ve ulaşım çok rahat oluyor.
 • Sri Lanka’da satılan çay markalarından bazıları zesta, Halpe, Mesna, Tea tang, Dilmah, Steurt. Çay alışverişinizi duy free’ye bırakmayın, dut free de çok pahalı. Marketlerden veya çay fabrikalarının kendi dükkanlarından alın. Çay içerken bizim gibi önce demli çay, sonra sıcak su koymuyorlar. Bu sebepten çayları oldukça koyu. ☕️ Ama çok lezzetli. Sri Lanka’dan çay almadan dönmeyin.
 • Otellerde masaj yaptırmak veya alacart restoranlarda yemek isterseniz , mutlaka gitmeden önce rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Biz Tangalle’deki otelimize gittiğimiz gün alacart restoranlardan birinde rezervasyon yaptırmak isteyince saat 21.30’dan önce müsaitlik olmadığını öğrendik. Üstelik o bölge için Ağustos ayı sezon dışı olmasına rağmen otel tamamen doluydu. Aynı şekilde Colombo’da SPA’da masaj yaptırmak isteyince yine dolu olduğunu gördük. 
 • Alışverişlerinizi Colombo duty free’ye bırakmamalısınız. Duty free’de her şey dışarıdan daha pahalı. Örneğin dışarıda 7000 rupi olan “Elephant Parade” fil biblosu, duty free’de 11.500 rupi. 
 • Hayatımızın en ilginç tren yolculuğunu Nanu Oya-Ella arasında yaptık. Turist kompartmanından bilet alamadığımız için seyahatten 2 saat önce ikinci sınıf bilet aldık ve 3.5 saat ayakta kalabalık bir trende seyahat ettik. Tipik Türk olarak kendimizce akıllılık yapıp eşim önden, kızım ve ben arka kapıdan trene bindik. Amaç boş koltuk yakalamaktı. Ancak yer bulmayı bırakın, 3.5 saat iki ayrı uçta seyahat etmek zorunda kaldık. Üstelik su ve yiyecekler de eşimin çantasındaydı. Tipik çocuk hareketi olarak Ela günlerce açmış gibi açlık krizine girdi. Hintli mimar bir aile sağolsun Ela’yı yerde çantalarının üzerine oturtular ve yanlarındaki yiyecekleri paylaştılar da kriz çözüldü…

tangalle

SRİ LANKA’DA MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER;

1- Sigiriya’ya mutlaka çıkmalısınız. Çok farklı bir deneyim. 

2 - Safari yapmadan asla dönmeyin. 

3 - Nuwara Eliya bölgesinde bir çay fabrikası gezmelisiniz.

4 - Farklı markaların çaylarından almalısınız. Özellikle aromalı siyah çayları çok lezzetli.

5 - Spa Ceylon Luxury Ayurveda mağazalarından birinden Ayurveda yağları, kremler, sabunlar, vs. alışverişi yapmalısınız. 

6- Galle’ye en azından yarım gün ayırmalısınız ve şık butik dükkanları gezmelisiniz.

7- Nano Oya ve Ella arasındaki tren yolculuğu dünyadaki en güzel tren yolculuklarından biri sayılıyor. Bu ilginç deneyimi kaçırmayın. Trenden sarkan resminizi de çektirirseniz, sizden şanslısı olmaz.

8 - Turistlere uyumlu bir restoranda mutlaka Sri Lanka yemeklerini denemelisiniz. Gerçekten lezzetli.

9 - Mutlaka trekking yapın. Her yaşa uygun trekking rotaları var ve çok keyifli. Biz 7 yaşındaki kızımızla beraber “Little Adam’s Peak”e çıktık.

10 - Ella’da “Nine Arc Bridge” köprüsüne ulaşmak için demiryollarında yürüyün ve köprüde treni karşılayın. 

11 - Sahile inip Hint okyanusu ve palmiyeli sahillerin tadını çıkarın. Palmiyelere uzanmış resim çektirmeyi de atlam

Nanu Oya Tran istasyonu

SRİ LANKA’DA ULAŞIM;

Siri Lanka’da mesafeler kısa ama araçlar yollar tek şerit olduğu ve yavaş giden, sık sık duran tuk tuk, otobüs ve motosikletler nedeniyle ortalama 30/40 km ile gidilebiliyor. Zaten ülkede binek araçlar için maksimum hız sınırı 70 km/saat. 100 km yolu 2.5/3 saat düşünmelisiniz. Bu arada araba kiralamanız tavsiye edilmiyor, hem trafik bize göre tersten işliyor, hem de her an yola çıkan tuk tuk ve motosikletler, devamlı duran otobüsler ve kuralsızca birbirini geçen araçlar nedeniyle yollar oldukça tehlikeli. İlk gün trafiğe alışana kadar karşıdan gelen ve diğer aracı geçmeye çalışan araçlar ile çarpışacağımızı düşünüp, paniklediğimi itiraf etmeliyim. Yolları daha iyi anlayabilmek için İnstagram hesabımız “@elatatilde”ye koyduğumuz yol videoları izleyebilirsiniz. En hızlı, rahat ve güvenli seyahat şekli özel şoförlü araç kiralamaktır. Ortalama günlük fiyatları USD 50/60 civarıdır. Ödemeyi tur sonunda yapmak üzere anlaşmakta fayda vardır. Daha önce başka ülkelerde de şoför ayarlamama rağmen, Sri Lanka’da en çok güvenilir şoför bulmakta zorluk yaşadım. En sonunda bir arkadaşım kendi şoförünü tavsiye etti. Şöför ile görüştükten sonra kendimi güvende hissedip, rahatladım. Sayesinde güvenli ve keyifli seyahat ettik. Bu konuda çok zorlanmış birisi olarak, gitmeyi düşünenlere şoförümüzün detayını paylaşabiliriz.

Bu arada Sri Lanka’da otobüs ve trenle yolculuk yapmak çok ucuz. Tabii ayakta kalmayı göze almak gerekiyor. Özellikle tren yolculukları enfes manzaralar sunuyor. Biz sadece en turistik olan Nanu Oya - Ella arasını 3.5 saatlik tren yolculuğu ile yaptık. Trenlerin biletleri 1 ay önce satışa sunuluyor. Direk olarak Sri Lanka demiryollarından internetten alınamıyor. Bazı aracı firmalar var, ancak onların da alabileceğinin garantisi yok. 

Sigiriya çocukla gezi

ÇOCUK İLE SRİ LANKA SEYAHATİ;

7 yaşındaki Ela için Sri Lanka inanılmaz eğlenceli ve enteresan bir gezi oldu. Çocuklar için Asya gezileri her zaman Avrupa ve Amerika’dan daha farklı ve keyiflidir. Ama Sri Lanka diğer asya ülkelerinden farklı olarak Ela’ya kısa sürede çok farklı deneyimler yaşattı;

 • Hayvanları doğal ortamlarında özgürce gördü; fil safarisine giderken ki üstü açık safari arabalarına bayıldı, sanki her sene safari yaparmış gibi havalıydı…Fillere bu kadar yakın olmak ve onların doğal yaşamını izlemek, 10 günlük bebek filleri görmek onu çok etkiledi. Sabah uyanınca ilk işi pencereye koşup, bahçedeki maymunları izlemek oldu. Tapınak yollarındaki maymunların yaramazlıklarını neşe içinde takip etti. Başka bir gün Tangalle’de sabah otelimizin bahçesine çıkınca tavus kuşları onu karşıladı. Sincaplar en yakın arkadaşı oldu…
 • “Deli misiniz, ben bu taşın tepesine yürüyerek nasıl çıkabilirim. Burada bir yerlerde asansör olmalı” dediği Sigiriya’nın merdivenlerini sabırla tırmandı ve tepede kollarını açıp, rüzgarın sesini dinledi. 
 • Ama aynı gün Dambulla Kaya Tapınaklarına çıkarken büyük kriz çıkardı; biraz yalandan ağlayarak, bol bol söylenerek merdivenleri çıktı. Bizden size tavsiye küçük çocuğunuz var ise Sigiriya ile Dambulla Kaya Tapınaklarını aynı güne ayarlamayın.
 • Sri Lanka’da trekking yapmak çok yaygın. Ela ile rahat çıkabilmek için “Little Adam’s Peek”i tercih ettik. Sabah ilk işimiz Ela yorulmadan gittik. Yolu 7 yaşındaki bir çocuk ile çıkmak için çok uygun; ilk kısmı patika yokuş sayılmayacak şekilde. Son kısmı merdivenli.
 • Nuwara Eliya’da çay toplamaktan çok zevk aldı ve işini de çok ciddiye aldı. İlerde çay toplayıcı olmaya kalkmaz umarım…Fabrika’da çayın nasıl yapıldığını merakla dinledi…
 • Tangalle’de dalgaların bir anda sahile vurması ile ıslandı, sahildeki palmiyelere tırmandı ve havuz keyfi yaptı.
 • Galle’de kaldığımız otel Ela’nın geleneksel kıyafetlere olan ilgisini görünce ona geleneksel kıyafetlerinden hediye etti. Kıyafetleri giyip, eline de mor nilüfer çiçekleri alınca bizim esmer Ela sanki minik Sri Lanka’lı gibi oldu. Böylece çok güzel bir anısı ve yıllar sonra bile bakıp bu geziyi gülümseyerek hatırlayacağı resimleri oldu.

Çocukla gezi deneyimlerimize istinaden Sri Lanka bebek arabası ile rahat gezilmesi mümkün bir ülke değil. Genelde bolca yürümek, tırmanmak gerekiyor. Çoğu yerde bebek arabasını kullanmanız bile mümkün olmaz. Çocuğunuzun rahatça yorulmadan yürüyebileceği, uzun merdivenleri çıkabileceği en az 5 yaştan sonra Sri Lanka’yı programınıza almakta fayda var.