Singapur Marina

Singapur Gezi Rehberi

Güneydoğu asyanın en küçük ülkesi olan Singapur ışıl ışıl marinası, sonsuzluk havuzu ile ünlü Marina Bay Sands oteli, dünyanın en etkileyici hayvanat bahçesi, Gardens by the Bay, botanik bahçesi, orkideleri, çin mahallesi ve Sentosa adası ile dünyanın en etkileyici şehirlerinden biridir. Birlikte keşfetmeye ne dersiniz...

SİNGAPUR'DA NEREDE KALINIR

SİNGAPUR'DA NEREDE NE YENİR

SİNGAPUR'DA NEREDE KALINIR

Singapur’da oteller genellikle Colonial Core, Clarke Quay bölgelerinde, Orchard Road çevresinde ve Marina’nın diğer tarafındaki İtalyan bölgesinde toplanmıştır. 

SİNGAPUR'DA ULAŞIM

SİNGAPUR'DA NEREDE NE YENİR

SİNGAPUR'DA NEREDE KALINIR

Singapur Changi Havalimanından şehre ve şehiriçi ulaşım alternatiflerini ve gezimizdeki deneyimlerimizi sizinle de paylaşmak isteriz.

SİNGAPUR'DA NEREDE NE YENİR

SİNGAPUR'DA NEREDE NE YENİR

SİNGAPUR'DA GEZİLECEK YERLER

Singapur'da güzel ve kaliteli restoranlar genelde otellerin içlerindedir. Sokak restoran kültürü de oldukça gelişmiştir.

SİNGAPUR'DA GEZİLECEK YERLER

SİNGAPUR'DA GEZİLECEK YERLER

SİNGAPUR'DA GEZİLECEK YERLER

Gardens by the Bay 

Merlion

Singapur Botanik Bahçeleri  

Singapur Hayvanat bahçesi 

Singapore Flyer 

Sentosa adası 

Clarke Quay 

Marina Bay Sands Hoteli ve Infinity Pool, ve diğerleri

HIZLI SİNGAPUR TURU

SİNGAPUR'DA GEZİLECEK YERLER

ÇOCUK İLE SİNGAPUR GEZİSİ

Sizin için dört günlük hızlı Singapur gezi rehberi hazırladık. Programınızı yaparken verdiğimiz detaylı bilgiler oldukça işinize yarayabilir.

ÇOCUK İLE SİNGAPUR GEZİSİ

SİNGAPUR'DA GEZİLECEK YERLER

ÇOCUK İLE SİNGAPUR GEZİSİ

Çocuk ile çok rahat  gezebileceğiniz  ve her yaştaki çocuğun ilgisini çekecek aktivitelerin olduğu şehirde Ela'nın deneyimleri...

image422

Gardens by the Bay 

Singapur Marina Bay Sands Hotel

SİNGAPURDA NEREDE KALINIR?

Singapur’da oteller genellikle Colonial Core, Clarke Quay bölgelerinde, Orchard Road çevresinde ve Marina’nın diğer tarafındaki İtalyan bölgesinde toplanmıştır. Her bütçeye göre otel seçeneği bulunmakta olup otellerin genel olarak kalitesi yüksektir. Bizim tercihimiz, Singapur’un sembollerinden biri olan tarihi Raffles Otelin bulunduğu Colonial Core bölgesinde yer alan ve Raffles Otel’in hemen karşısında yer alan “Swissotel the Stamford” oldu. Bir zamanlar dünyanın en yüksek binası olma özelliğini taşıyan otel konumu itibari ile şehir merkezinde yer almaktadır. Raffles otelin hemen yanında, Marina’ya ve Clarke Quay’e 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkün. Dairesel yapıdaki bina içerisinde gerek marina gerekse şehir manzaralı odalar mevcut. Biz upgrade edilerek 62. katta şehir manzaralı bir odaya yerleştik. Altında alışveriş merkezi bulunmakta olup, market, fast food, alışveriş dükkânlarına ulaşım çok kolaydı. Ayrıca otelin hemen önünde City Hall Metro istasyonu vardı. Sabah kahvaltılarını da özellikle bir gün denemenizi tavsiye ederiz; Hint, Çin, Avrupa gibi değişik mutfaklardan seçenekler mevcut olan geniş bir açık büfesi var. Bu arada 71. Kattaki Equinox Restoranda veya New Asia Bar’da bulunmalısınız. Geziniz sırasında hem Marinayı hem de nehir ve Clarke Quay’i en güzel izleyebileceğiniz Singapur manzarası buradadır. Buradaki manzara Marina Bay Sands Otelin üst katındaki manzaradan çok daha güzeldir.

  

Bu bölgedeki diğer oteller Fairmont Singapur, Carlton Hotel, Raffles Hotel’dir. Raffles Otel 1887 yılında hizmete girmiş olup, Somerset Maugham, Rudyard Kipling, Ernest Hemingway and Alfred Hitchcock gibi bir çok ünlü bu otelde romanlarını yazmıştır. Ortada avluları olan 2 katlı otelde bir çok restoran, bar ve dükkan vardır. 


Bizim daha sonra aklımıza geldi, ancak siz uygulayabilirsiniz. Marina’daki Marina Bay Sands otelin en üst katında adı sonsuzluk (infinity) havuzu olan sadece otelin kendi müşterilerinin girebildiği manzaraya karşı bir havuz vardır. Bu havuzun kenarından şehrin manzarasını izleyebilir ve kendinizi sonsuzlukta hissedebilirsiniz. Otelin fiyatları diğer otellere göre biraz daha yüksek. Ancak bu havuza girmek ve bu deneyimi yaşamak için en azından 1 geceyi bu otelde geçirebilir, diğer geceler başka otelde kalabilirsiniz. Havuz sabah 06.00 akşam 11.00 arası açık olup, hem gündüz, hem gece havuzu kullanmayı unutmayınız.

Clarke Quay’de kalmak isterseniz Swissotel Merchant Court iyi bir tercih olacaktır. Etrafında bir çok restoran bulunmaktadır ayrıca ekonomik bir oteldir. 


Eğer ki tatilde vaktiniz çoksa ve deniz-güneş-kumda yapmak istiyorsanız o zaman Sentosa adasındaki Shangri-La’s Rasa Sentosa Resort hotel ve Spa ilginizi çekebilir. Deniz kenarındaki bu otelde dinlenebilir ve Spa keyfini çıkarabilirsiniz. Bu oteldeki Spa fiyatları Şehirdeki otellerden ve Spa merkezlerinden daha uygundur. 

  

Singapur Changi Airport

SİNGAPUR'DA HAVALİMANINDAN ŞEHRE ULAŞIM VE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; Singapur da taksi ücretleri bir çok ülkeye göre çok uygun. Singapur’da da Hong Kong’daki gibi 3 yaş üzerine çocuklardan bilet parası alıyorlar. Bu durumda bizim gibi 2 yetişkin ve 3 yaşında bir çocuk ile seyahat ediyorsanız kısa mesafelerde taksi metrodan ve otobüsten çok daha ucuza geliyor. Pazar günleri ve tatil günleri taksiler daha ucuz oluyor. Aynı zamanda metro ağları çok gelişmiş olup, merkezi noktalara ulaşmak çok kolaydır. Biz yurtdışı gezilerimizde genelde metro tercih etmemize rağmen Singapur gezimizde havalimanı-otel, otel –hayvanat bahçesi, otel – Sentosa adası ve otel –Orchard Road’ arasında taksi kullandık. Diğer yerlere; Marina’ya, Chinatown’a, Clarke Quay’e yürüyerek ulaştık. 


Thy’nın İstanbul’dan 00.40’da kalkan Singapur seferi 10.30 saatlik süre sonunda saat 16.25’de Changi Havalimanına varmaktadır. Biz Singapur’da havalimanından otelimize –Swissotel the Stamford - ulaşım için taksiyi kullandık ve 17,5 km için bavullar dahil toplam SGD 22 ödedik. Trafik oldukça rahattı ve yaklaşık 15 dakikaya vardık. Eğer ki metroyu kullansaydık standart biletin fiyatı kişi başı SGD 2,2 olup, 3 kişi için SGD 6,6 ödememiz gerekmekteydi. Changi Airport ile otelimizin bulunduğu City Hall durağı arasında metronun transit süresi yaklaşık 27 dakikadır ve City Hall durağı tam Swissotel The Stamford’ün önündedir.


Otelimizden Singapur Hayvanat Bahçesine taksi ile yaklaşık 30 dakikada vardık ve yaklaşık SGD 25 ödedik. Sentosa Adasına giderken yine taksi tercih ettik ve SGD 12 ödedik. Sentosa adasında Universal Studio’larının bulunduğu merkezinden sahile Sentosa Express ile ulaşabiliyorsunuz ve kişi başı SGD 4 ödüyorsunuz. Sentosa adasının içinde sahilde çalışan servisler ücretsizdir.


Sentosa adasına bir başka ulaşım yöntemi de Harbourfront MRT’dan kalkan teleferiktir. Bu teleferik ile hem Singapur manzarası hem de Sentosa adasındaki Universal Studio’larını görebileceksiniz. Yetişkinler için SGD 29 ve 3 yaş üzeri çocuklar için SGD 18 ödemeniz gerekecektir. 


Bu arada Singapur’da yol üzerinde taksi durduramıyorsunuz. Taksileri telefonla arayıp bulunduğunuz taksi durağına çağırmanız gerekiyor veya Taksi duraklarında bekleyip binmeniz gerekmektedir. Genelde bütün otellerin önünde taksi durakları var ve taksiler buraya uğruyor. Ayrıca farklı renk taksiler var ve her birinin fiyatı ayrıdır. Binmeden önce arka camda yazan tarifeye mutlaka göz atın veya taksi şoförüne fiyat bilgisi sorun. Sentosa adasından dönerken Vivo City Alışveriş merkezinin önünde daha kısa mesafeye de gitsen minimum SGD 50 fiyatı olan taksiler gördük. Başka ilginç deneyim ise dönüş yolculuğumuza çıkmadan önce Otelin önündeki taksi durağına Mercedes marka jeep taksi durdu ve biz son dakika golü yememek için binmekte tereddüt ettik. Taksi şoförü fiyatın aynı olduğu bilgisini verdikten sonra bindik ve şoför hemen kızımız için arabaya monte olan ıpadden İngilizce çizgi film açtı ve bizimle çok güzel bir sohbete başladı. Bu kadar konforlu bir taksi yolculuğunu hiçbir yerde yapmamıştık.

image423

SİNGAPUR'DA NE YENİR, NEREDE YENİR? RESTORAN TAVSİYESİ

Singapur’da Dubai’de olduğu gibi güzel ve kalite restoranlar genelde otellerin içinde bulunuyor. Uygun fiyatlı restoranları ve fast food tarzı yemek yiyebileceğiniz yerleri genelde alışveriş merkezlerinin içinde bulabilirsiniz. Singapur’da sokak restoran kültürü de bulunmakta olup, Marina’nın çevresinde açık hava restoranlarını görebilirsiniz. Yan yana dizilmiş büfe büyüklüğündeki mekanlar da yemekler pişiyor ve ön taraflarında tahta masalarda insanlar yemeklerini alıp yiyorlar. Dükkanların önüne de örnek tabakları koymuşlar, böylece ne seçtiğinizi çok rahat görebiliyorsunuz. 


Singapur’da Hint, Çin, Japon ve Avrupa mutfağını çok rahat bulabilirsiniz ve kesinlikle aç kalmazsınız. Biz gezimizde Singapur’dan sonra Hong Kong’a geçtik ve Singapur’da aynı kalitedeki yeme – içmenin daha uygun fiyatlara olduğunu fark ettik. 


Aşağıda denediğimiz ve beğendiğimiz restoranlardan bir kaçını bulabilirsiniz;


Equinox Restaurant : Singapur’da en etkileyici manzarası olan restoran diyebiliriz. Swissotel The Stamford’un 70. Katındaki bu restoran marina, Marina Bay Sands hotel, Clarke Quay’i de  içeren harika bir Singapur manzarasını gözlerinizin önüne seriyor. Mutlaka önceden rezervasyon yaptırın ve cam kenarında bir masa ayırtın. Modern Avrupa mutfağını tadabileceğiniz bu restoranda öğleden sonraları çay saatine de katılabilir veya salata, sandviç gibi hafif atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz. Öğlenleri de uygun fiyata set menüleri var. Akşam yemekleri 2 kişi için yaklaşık minimum SGD 230’ye ödemeniz gerekecektir. Bütçenize göre herhangi bir saatte bu restorana mutlaka manzarası için gidin.


Adres : Swissotel The Stamford, 70th Floor, 2 Stamford Road, Singapore 178882, Singapore  

http://www.swissotel.com/hotels/singapore-stamford/dining/equinox-restaurant/


Din Tai Fung : Bu zincir restorantı Hong Kong’da da denedik. Otelimizin altındaki alışveriş merkezinde ve Marina Bay Alışveriş merkezinin içinde de vardı.Sadece dim sum degil burada çin yemekleri de mevcuttur. Dim Sum’lar gözünüzün önünde taze olarak hazırlanmaktadır. Hamuru o kadar ince açıyorlar ki yerken parçalanıyor. Acılı-ekşili çorbasını denedik, bizim Türkiye’de alıştığımızdan (Sushico) daha suluydu. Dumpling’ler ağırlıklı olarak ne yazık ki domuz eti içermektedir. Onun dışında karidesli dumplingler mevcuttur. Yine karidesli pilavı, spring rollarını deneyebilirsiniz. 2 kişi SDG 55-70’ e çıkabilirsiniz.


http://www.dintaifungusa.com


Keyaki : Pan Pasific otelin içinde bulunan Keyaki restoran şık bir Japon restoranıdır. İsterseniz Sushi barına oturup, seçtiğiniz sushi’ler gözünüzün önünde hazırlanıp, size servis edilebilir. Ya da diğer bölümde şef size özel yemekleri pişirebilir. Ayrıca alacart menüsünden tercihlerinizi yapabilirsiniz. Biz başlangıç olarak “Ebi Tempura” (büyük karidesleri kadayıfa sararak kızartıyorlar) ve “Ika Tatsuta Abe” (Kalamar kızartma), Gohan çorbası (bir nevi sebze çorbası), sushi olarak “California Rolls” ve ana yemek olarak da “Beef Teriyaki” yedik. “Ika Tatsuta Abe” hariç diğerlerine bayıldık ve  “California Rolls”, “Beef Teriyaki”den ikinci kez sipariş verdik. 2 kişi ortalama içki hariç SGD 180-210 ödeyebilir. Kredi kartı geçiyor.


Adres : Pan Pasific Singapur Hotel, Floor 4, 7 Rafless Bouleyard, Marina Square 

http://www.panpacific.com/en/hotels-resorts/singapore/marina/stay/dining/keyaki.html


Raffles Courtyard : Raffles Hotel’in içindeki veranda da bulunan bu restoranda tropik ağaçların arasında yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Italyan mutfağını bulabileceğiniz bu restoranın pizzalarını ve makarnalarını deneyebilirsiniz. 2 kişi içki hariç yaklaşık SGD 120 ödeyebilir.


Adres : Raffles Hotel

http://www.raffles.com/singapore/dining/raffles-courtyard/


Shinji by Kanesaka : 2 Michelin yıldızlı şef Shinji Kanesaka’nın Singapur’da 2 restoranı mevcut ancak biz Raffles Otelin üst katındaki yerlerini tercih ettik. Son derece gösterişsiz ve basit bir mekan. Oturduğunuz uzun tahta masanın önünde şef sizin için özel olarak sushileri hazırlamaktadır.Eger ki gerçekten sushi sevmiyorsanız burayı denemeyin, aç kalabilirsiniz. Mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Akşam yemeklerinde 3 çeşit set menüleri olup, fiyatları SGD 220, 300 ve 400’dür. Öğlenleri fiyatlar SGD 75 -250 arasında değişmektedir. 


Adres : Raffles Hotel #02-20 1 Beach Road Singapore

http://www.shinjibykanesaka.com/


Long Bar : Yine Raffles hotelin içindeki bir mekanı tavsiye edeceğiz. Yemekten sonra alkollü veya alkolsüz bir şeyler içebileceğiniz, canlı müziğin çalındığı sımsıcak bir bar burası. En büyük özelliklerinden biri de her masada yer fıstıklarının olması ve yedikten sonra kabuklarının yere atılmasıdır. Karnınız aç ise atıştırmalık bir şeyler de bulabilirsiniz. Bu arada çocuklarınızı da kabul ediyorlar. 2 kişi 1’er kadeh alkollü içki ve yanında atıştırmalık bir tabak alırsa minimum SGD 90 öder. 


Adres : Raffles Hotel, second Floor

http://www.raffles.com/singapore/dining/long-bar/


Paul Takashimaya: Fransızların meşhur Paul cafelerini gördüğümüzde girmeden duramayız. Singapur’da Orchard road üzerindeki Takashimaya alışveriş merkezinde mevcut. Ayrıca Changi havalimanda yeni bir dükkan açılıyor. Bir kahvaltınızı Paul Cafe’de yapmanızı tavsiye ederiz. Karışık kruvasan tabağını ,pancakelerini ve tabii ki tatlılarını denemelisiniz. 2 kişi doyurucu bir kahvaltı karşılığı SGD 50 ödedik. Kredi kartı geçiyor.


Adres : Takashimaya Shopping Centre, 391 Orchard road, 03-16/17 Ngee ann singapore 238872


Ku De Ta Singapore : Marina Bay Sands Hotel’inen üst katında bulunan bu restoranda Singapur manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Marina Bay Sands Hotel, “Infinity Pool” unda bulunduğu en üst kata çıkılabilmesi için kişi başı SGD 23 ve 2 yaş üstü çocuklardan SGD 17 alıyor. Ancak Ku De Ta restoranda rezervasyon yaptırmanız durumunda bu ücreti almıyorlar. Yemekleri ne yazık ki çok lezzetli değildi, ancak manzara ve “Infinity Pool” u görmek istiyorsanız gidilebilir. Yağmur yağdığı zaman terası açmıyorlar, dolayısı ile yağmursuz havada gitmenizi tavsiye ederiz. Yan tarafta Kudeta bar var ve orada içkinizi yudumlarken “Infinity Pool” u izleyebiliyorsunuz. Öğlenleri Alacart Menüleri dışında uygun set menüleri var ve  fiyatları SGD 38, 58 ve 78. Bu menüler az miktarlarda çorba veya başlangıç (Edaname gibi), sushi, ana yemek ve tatlıdan oluşmaktadır. Akşamları Alacart Menüden seçim yapabiliyorsunuz.


Adres : SkyPark at Marina Sands, Tower 3, 1 Bayfront avenue singapore 018971

http://kudeta.com/singapore/

Singapur Gardens by the Bay

SİNGAPURDA GEZİLECEK YERLER

Gardens by the Bay : Marina Bay Sands otelin arkasında bulunan bu dev bahçeler 2011 yılında açılmıştır. 3 bölümden oluşur ve dünyanın bir çok bölgesine ait bitkileri kendi doğal ortamlarında görebilirsiniz. Burayı ziyaret ettiğinize pişman olmayacaksınız.


Merlion : Nehrin ağzında duran, Singapurun yarı balık yarı aslan sembolü şeklindeki fıskiyedir.


Singapur Botanik Bahçeleri : 52 hektarlık bir alana yayılan bahçeler 1859 yılında kurulmuştur. 1928 yılında melez bitki yetiştirme deneylerinin başlatıldığı orkide bahçelerini mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Palmiye koleksiyonu, ilginç savaş topu ağacı ve sosis ağacı ilginizi çekebilir.


Chinatown : Çin mahalesinin dinsel önem taşıyan turistik yerlerinin başında adanın en eski Hindu tapınağı olan Sri Mariamman gelir. Halen aktif olarak kullanılmaktadır. Çin mahallesinde sokak pazarlarını da bulabilirsiniz.


Little India : Hint kültürüne ait kıyafetleri, takıları, kınacıları ve baharatçıları burada bulabilirsiniz. Ayrıca Sri Veeramakaliamman tapınağını da ziyaret edebilirsiniz. 


Singapur Hayvanat bahçesi : 2800 hayvanın bulunduğu toplam 36 hektarlık bir alana yayılmış olan bu hayvanat bahçesinde hayvanlar doğal ortamlarındadır. Hızlı Singapur turu adlı yazımızda bolca ayrıntı bulunmaktadır. Singapur geziniz sırasında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


Singapore Flyer : Şehri izleyebileceğiniz 165 m yüksekliğe kadar çıkan dev dönme dolap. her tur 30 dakika’da tamamlanmaktadır ve restoran konsepti gibi değişik paketleri mevcuttur. 


Sentosa adası : Universal Studio’larının da bulunduğu bu adada hem denize girebilir, hem de bir çok eğlenceli aktiviteyi yapabilirsiniz.


Clarke Quay : Bir çok restoranın, barın bulunduğu nehrin kenarındaki bir bölgedir.  


Raffles Hotel : 1887’de Sarkis kardeşlerin kurduğu otelin ilk konukları arasında yazarlar Joseph Conrad, Rudyard Kipling, Ernest Hemingway and Alfred Hitchcock vardır. 2 katlı, beyaz, iç avlulardan oluşan otel 1920 lerin modasına göre restore edilmiştir. İçinde bir çok restoran ve bir barda içermektedir. Avlusundaki tropik ağaçların altında yemek yiyebilir veya yer fıstıklarının yenilip,yere atıldığı, sıcak atmosferli “Long Bar” da bir şeyler içebilirsiniz.


Chijmes : Raffles Hotele çok yakın olan Chijmes merkezi bir plaza ile birkaç avluyu çevreleyen 1860’ların binaları yenilenerek restoran ve mağazalara dönüştürülmüştür. Biz gittiğimizde oldukça sakindi.


Orchard Road: Singapur’un alışveriş merkezlerinin bulunduğu, etrafı gökdelenler ile çevrilmiş, ağaçların gölgesinde yürüyebileceğiniz ana caddesidir.  Marina Bay Sands Hoteli ve Infinity Pool : Marina’da bulunan otelin içinde kumarhane, Marina bay sands alışveriş merkezi, restoranlar, kongre merkezi, 2 büyük tiyatro salonu bulunmaktadır. En üst katında kendinizi sonsuzlukta hissetmenizi sağlayacak olan “infinity pool” bulunmaktadır. Otelin dıştan görüntüsü gece ve gündüz çok şıktır. 

Singapur Jurong Bird park

HIZLI SİNGAPUR TURU

1. Gün : THY ile Singapur’a Saat 16.25’de varış.

Marina’da Gezmek

Marina Bay Sands Skypark’a çıkmak (veya Swissotel The Stamford’a çıkmak)

Infinity Pool’u görmek – (2. Günde gidilebilir)

 Marina Bay Sands Müzik ve Işık gösterisi

Merlion Park 


2. Gün : Botanik Bahçesini gezmek

Orchard Road’u gezmek 

Çin Mahallesi veya Hint Mahallesi

Clarke Quay

Singapore Flyer (isteğe bağlı) veya Gardens by the Bay (görülesi bir yer)

Raffles hotel – Long bar’da bir şeyler içmek


3. Gün : Singapur Hayvanat Bahçesini gezme 

Night Safari ve River Safari


4. Gün : Sentosa Adası

Universal Studioları


İstanbul’dan Singapur uçakları saat 00.40 da kalkıp, 16.25’de iniyor. Otelinizi Marinaya yakın bir bölgede tercih ettiyseniz taksi ile yaklaşık 15-20 dakikada otelinize varabilirsiniz. Hızlı davranırsanız 18.00 gibi otelinizden şehri gezmek için çıkabilirsiniz. 


Türkiye Singapur arası saat farkı 6 saattir. Yani sizin biyoritmik saatinize göre saat gündüz 12.00 olacaktır ve son derece zinde olacaksınız. Yetişebilirseniz hava kararmadan “Marina Bay Sands Skypark”a çıkın. Böylece Singapur manzarasını hem gündüz hem de gece görmüş olursunuz. Marina Bay Sands alışveriş merkezinin içinden çıkılabiliyor ve bilet fiyatları kişi başı SGD 23 ve 2 yaş üstü çocuklar için SGD 17’dir.


Bu arada Marina Bay Sands otelin en üst katında Ku De Ta ve Sky on 57 restoranları, Ku De Ta bar var. Bu restoranlardan birinde rezervasyon yaptırırsanız yukarı ücretsiz de çıkabilirsiniz. Ku De Ta restoran’ın manzarası Sky on 57’e göre çok daha güzeldir. Öğlenleri özellikle daha uygun fiyatlı set menüleri oluyor. Ama bence en güzel Singapur manzarası Swissotel The Stamford’un 70. Katında bulunmaktadır. Vaktiniz çok yoksa seçiminizi Swissotel The Stamford’dan yana kullanın. Pişman olmayacaksınız, ayrıca hiçbir ücret ödemeniz de gerekmeyecektir.


Marina Bay Sands otelinin en üst katındaki “Infinity Pool” sadece otel müşterilerinin kullanabildiği, içinde yüzerken kendinizi sonsuzlukta hissedeceğiniz bir havuzdur ve oldukça meşhurdur. Sabah 06.00’da açılıp, akşam 23.00’te kapanmaktadır. Ku De Ta restoranın barından bu havuzu görebilirsiniz. Biz 2. Gün Ku De Ta’da öğlen yemeği için kendimize rezervasyon yaptırarak yukarı çıkmak için gereken paradan biraz daha fazla verip hem manzaraya karşı yemek yedik, hem Infinity Pool’u gördük. 


İlk akşam Marina Bay Sands Alışveriş merkezinin içinde de yemek yiyebilirsiniz. Biz Din Tai Fung’u tercih ettik. Singapur’da ne nerede yenir kısmında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Alışveriş merkezinin önünde her gün saat 20.00 ve 21.30 ‘da su ve ışık gösterisi yapılıyor. Cuma ve Cumartesi geceleri saat 23.00’de ekstra bir şov daha yapılıyor. Daha önce Dubai, Barcelona ve Hong Kong’da izlediğimiz gösteriler arasında en kendine özgü ve değişik olanıydı. Su gösterisinin üzerinde yansıtılan film ile müziğin uyumu insana huzur veriyor. Çocukların da seveceği güzel bir etkinlik. 


Marinanın etrafını dolaştığınız takdirde Açıkhava restoranlarını, Singapur tiyatrosunu, gölün kenarındaki şezlongları ve Singapur’un simgesi olan Merlion’u görebilirsiniz. 

İlk gece dikkat etmezseniz Jet lag olabilirsiniz. Mümkün mertebe uçakta çok uyumamaya çalışın. Özellikle ufak çocuklar biz yetişkinler gibi çok hızlı uyum sağlayamıyorlar. Bizim kızımız  Ela uçakta ne kadar az uyumuş olsa da jet lag oldu. İlk gece saat 02.00 civarı zorla uyuttuk ve 2 saat sonra son derece zinde, oynamaya hazır şekilde uyandı. 2 saat uğraştıktan sonra yeniden uyutabildik. Tabii ertesi gün bir rekora kırarak saat 11.00 de uyandık.


2. gün şehir içindeki yerleri gezmekte fayda var. Sabah saat 05.00’den itibaren açık olduğu için ilk önce Botanik parkı gezin. Botanik park çok büyük olduğu için en az yarım gününüzü buraya harcamanız gerekiyor. Eğer ki zamanınız kısıtlıysa sadece yağmur ormanlarını ve meşhur orkide bahçelerini gezebilirsiniz.


Daha sonra alışveriş yapmak istiyorsanız Orchard Road’a geçebilirsiniz. Burada Takashimaya alışveriş merkezindeki Fransız Paul cafe’de pasta ve kahve molası verebilirsiniz.    


Daha sonra sırası hangisi daha çok ilginizi çekiyorsa Hint Mahallesine ve Çin mahallesine gidebilirsiniz. Biz Çin yeni yılı öncesinde gittiğimiz için Çin mahallesini tercih ettik. Sri Mariamman Budist tapınağını görebilirsiniz. Bayanlar şort, elbise veya etek ile içeri giremiyor. Girişte giymeniz için uzun etekler veriyorlar. Hemen yanında Pazar var, ancak kaliteli bir şey bulmak pek mümkün değil. Bu arada Çin mahallesinde cüzdanınıza, çantanıza, telefonunuza çok dikkat etmelisiniz. Taksi şoförleri ve otel bizi bu konuda çok uyardı. 


Çin Mahallesinden dümdüz Orchard road tarafına doğru yürüdüğünüz takdirde yaklaşık 20 dakika sonra Clarke Quay’a varacaksınız. Burası nehrin kenarında restoranların, barların olduğu bir bölge. Yorgunsanız bir şeyler içmek için mola verebilirsiniz.

 

Bir çok şehirde bulunan büyük dönme dolaplardan burada da var; Singapore Flyer. Sabah saat 08.30’da açılıyor ve akşam saat 22.30’da kapanıyor. Kişi başı bilet fiyatları SGD 33 ve 3 yaş üstü çocuklarda SGD 21’dir. Bir dönüş 30 dakikada tamamlanmaktadır. Değişik bir deneyim yaşamak isterseniz 2 turluk sürede servis edilen akşam yemeğinizi dönme dolapta yiyebilirsiniz. 2 kişilik yemek için toplam SGD 269 ödeyeceksiniz. Güzel bir evlilik teklifi yeri olarak değerlendirebilirsiniz. 


Kısa bir taksi yolculuğu ile Raffles hotel’e gidip, önce bir şeyler atıştırıp, daha sonra Long bar’da günün yorgunluğunu çıkarın. Long Bar ve Raffles Hotel’in içindeki restoranlar ile ilgili detaylı bilgiyi “ne nerede yenir” bölümünde bulabilirsiniz. Ertesi gün yorucu olacağı için bu akşam erkenden yatmanızda fayda vardır.


3. gün Singapur Hayvanat bahçesinde yoğun ve uzun bir güne hazır olun. Rahat kıyafetlerinizi ve uzun yürüyüşlere uygun ayakkabılarınızı giyinin. Çocuğunuzun arabası varsa, mutlaka yanınıza alın. Şemsiyenizi de unutmayın. Singapur’da taksiler çok pahalı olmadığı için taksi ile gidebilirsiniz. Biz Raffless Otel’in hemen yanındaki Swissotel The Stamford’dan hayvanat bahçesine kadar taksiye SGD 25 ödedik. Bir diğer alternatif metro ile gelip, daha sonra otobüs ile ulaşmanız olacaktır.


26 hektarlık alana kurulu olan 2800 hayvanın bulunduğu Singapur hayvanat bahçesi üç ana bölümden oluşuyor; Hayvanat bahçesi, “river safari” ve “night safari”. Biletinizi internet üzerinden almanız durumunda hem sıra beklememiş olacaksınız hem de % 10’dan % 30’a kadar değişen miktarlarda indirim kazanmış olacaksınız. Sadece hayvanat bahçesinin ücreti indirimsiz kişi başı SGD 32 ve 3 yaşın üzerindeki çocuklar için SG 21’dir. Hayvanat bahçesi ve River safari isterseniz kişi başı SGD 62 ve 3 yaş üstü çocuklar için SGD 40, Hayvanat bahçesi ve Night safari isterseniz kişi başı SGD 71 ve 3 yaş üstü çocuklar için SGD 47, üç bölüme de girmek isterseniz kişi başı SGD 98 ve çocuklar için SGD 64 ödemeniz gerekecektir. Eğer kendinize güveniyorsanız 3 bölüm içinde bilet alın. Ama yorucu olacağını da baştan bilin. Genelde hayvanat bahçesi ve night safari tercih ediliyormuş.


Havyanat bahçesi sabah saat 08.30’da açılıp, akşam saat 18.00’de kapanmaktadır. Sabah erkenden Hayvanat bahçesinde olup, öncelikle burayı gezmenizi tavsiye ederiz. Hayvanların doğal ortamlarında son derece rahat ve serbest olmaları insanı etkiliyor. Daha girer girmez başınızı kaldırdığınızda bir maymungillerden simayang’ın biraz üstünüzde serbestçe ağaçta dolaştığını görebilirsiniz. Biraz ilerde nehrin kenarında timsahları görebilir ve etrafınızda uçuşan kuşlara hayranlıkla bakabilirsiniz. Yolunuzu devam ederken sizi yukardan inceleyen orangutanlar ile göz göze gelebilirsiniz. Serbest bir şekilde ve sizden hiç korkmadan dolaşmaktadırlar. 


Hayvanların beslenme saatleri belirtilmiş olup, izlemeniz mümkündür. “Rainforest Fights Back Show” ve “Splash safari Show”ların saatlerine dikkat edip, kaçırmamaya çalışın. Oldukça eğlenceliler. Bir başka bölümde yarasaların, kelebeklerin, papağanların ve Madagaskar çizgi filmlerinden tanıdığımız “ring tailed lemur” un serbestçe dolaştığı özel kafeslerde dolaşma imkanı buluyorsunuz. Biri kapanmadan diğeri açılmayan 2 demir kapıdan geçtikten sonra kendinizi ormanda gibi hissediyorsunuz. Etrafınızda kelebekler, papağanlar uçuşuyor, yolunuzun üzerinde size şaşkın gözler ile bakan “ring tailed lemur” ile karşılaşıyorsunuz. Yarasaları bu kadar yakından görmek ise oldukça etkileyiciydi. Hayvanlara bu kadar yakın olmaktan çekinen biri olarak çok ilginç bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Hayvanat bahçesinin gündüz bölümünde minimum 3 – 4 saatinizi geçirebilirsiniz. 


River safari yaklaşık 2 saat süren bir etkinlik ve özel botlar ile ulaşıyorsunuz. Önceden bot saatlerini kontrol etmeniz ve kendinizi ona göre ayarlamanız gerekiyor. Mississippi, Yangtze nehirleri gibi dünyanın farklı yerlerindeki nehirlerde yaşayan hayvanları ve pandaları görebilirsiniz. Buradan çıkışta akşam yemeğinizi yiyip, saat 19.30’da başlayacak olan Night Safari’ye kadar dinlenmenizi tavsiye ederiz. 


Night Safari’de kapıda sıra beklerken saat 19.30’da şov başlıyor ve saat 20.00 gibi ilk arabalar yola çıkmaya başlıyor. Eğer ki çocukluysanız sıranın bir bölümünden itibaren çocuğunuzu ve yanında aileden birini kenara alıp, onların oturmanıza imkan veriyorlar. Tabii diğerleri sırada bekleyip, sıraları gelince binebiliyorsunuz. Yaklaşık 30 dakika süren yolculuk boyunca hayvanları akşam kendi ortamlarında görebiliyorsunuz. Hatta bazı hayvanlar araçların yanından yürüyerek geçiyorlar, uzansanız elinizi değebileceğiniz yakınlıkta. Araçlar yol üzerinde 1 defa duruyorlar, orda inip gezi yollarında gezebiliyor ve iç taraftaki hayvanları da görebiliyorsunuz. Hatta cesaretiniz varsa yarasaların içerde serbestçe dolaştığı ve sizin içine girebildiğiniz özel bölümler var. 19.30’dan itibaren 1 saat ara ile saat 22.30’a kadar anfi tiyatroda “Creatures of The Night Show” u izleyebilirsiniz. Her an yanınızda bir havyanın belirebileceğini unutmayın.


Singapur gezimizde bizi en etkileyen ve aklımızda yer eden aktivite Hayvanat bahçesi oldu. Eğer ki zamanınız kısıtlı ise o zaman en azından Singapur hayvanat bahçesine 3 saatinizi ayırın. 

Singapur Sentosa adası

4. gün – Sentosa adasına gitme zamanıdır. Eğer ki seyahatinizde fazladan bir gününüz var ise o zaman Sentosa adasındaki Universal Studio’larına gidebilirsiniz. Çocuğunuz küçük ise o zaman biraz zorlanabilirsiniz. Ne yazık ki onlara uygun aktiviteler çok fazla değil. Eğer ki kalabalık bir grupsanız sıkıntı yok, ancak anne-baba-çocuk olarak gittiyseniz sıra ile binmek oldukça zaman kaybına sebep oluyor.

 

Sentosa Adasına giderken yine taksi tercih ettik ve SGD 12 ödedik. Sentosa adasında Universal Studio’larının bulunduğu merkezinden sahile Sentosa Express ile ulaşabiliyorsunuz ve kişi başı SGD 4 ödüyorsunuz. Sentosa adasının içinde sahilde çalışan servisler ücretsizdir.


Sentosa adasına bir başka ulaşım yöntemi de Harbourfront MRT’dan kalkan teleferiktir. Bu teleferik ile hem Singapur manzarası hem de Sentosa adasındaki Universal Studio’larını görebileceksiniz. Yetişkinler için SGD 29 ve 3 yaş üzeri çocuklar için SGD 18 ödemeniz gerekecektir. 


Sentosa adasında sadece çok güzel kum sahiller yok, aynı zamanda çok eğlenceli aktiviteler mevcuttur. Burada anlatmaya sığmayacağı için http://www.sentosa.com.sg/en/ adresinden ilgilendiğiniz aktiviteleri inceleyebilirsiniz.  Denizin içi de kum ve deniz sakin, ancak duş alma yerlerinin az ve sahile uzak olması, ayrıca sahillerde Türkiye’de alıştığımız şezlong ve havlu sistemlerinin olmaması nedeniyle biz denize girmedik, ancak kızımız Ela hemen mayosunu giyinip, sapsarı kumlarda oynamaya başladı. 

image424

ÇOCUK İLE SİNGAPUR GEZİSİ

Öncelikle Singapur’un düzlüğe kurulmuş bir şehir olduğunu ve çocuk arabası ile çok rahat bir şekilde gezebileceğinizi belirtmek isterim. Alt geçitlere inmeniz gerektiği zamanda yürüyen merdivenler var ve rahatça inebiliyorsunuz. 


Yemek konusunda biz değişik alternatifleri denemek ve otelde kahvaltı yaparak vakit kaybetmek istemediğimiz için otelden kahvaltı almamıştık. Bu durumlarda Ela otelimizin altında bulunan cafedeki kruvasanlar kendi deyimi ile poğaçalar ve her tatilde kurtarıcımız olan tahin-pekmez ikilisi ile kahvaltısını yaptı. 


Öğlen ve akşam yemeklerinde tavuklu pilav, karidesli pilav, bizim yediğimiz etlerden ve dumplinglerden yedirdik. 


Singapur’da en sevdiği ve keyifli vakit geçirdiği yerler hayvanat bahçesi ve Sentosa adası oldu. Daha önce kreşte öğrendiği hayvanları canlı ve bu kadar yakından görmek çok ilgisini çekti. Şovlara bayıldı. Sentosa adasında ise güneşli havanın, kumun ve denizin tadını çıkardı. Yanımızda kovaları olmasa bile bir pet şişe ile de oynayabileceğini görmüş olduk. Tabii ki şehir içi gezmeleri çocuklara sıkıcı geliyor. Genelde gittiğimiz şehirlerde onun için parklar bulur ve günde yarım saatimizi orda harcardık. Ancak Singapur’da oyun parkı pek gözümüze ilişmedi, zaten 1,5 gün çok eğlendiği için kendisi de öyle bir arayışa girmedi.


Yukarıda verilen fiyatlar 30.01.2015 – 03.02.2015 tarihlerindeki Singapur gezimize arasına aittir ve o tarihlerde SGD 1 1,7 TL değerindeydi.