image366

Mavi Şehir Chefchaouen / Şafşavan

Fas’ın en güzel şehri Chefchaouen, diğer deyişle Şafşavan’da araba girmeyen eski şehrin daracık sokaklarında mavinin en güzel tonları içinde kaybolup, küçük rengarenk dükkanlardan alışveriş yaparak ve bu şirin şehrin her köşesinde resim çektirerek çok güzel bir gün geçirebilirsiniz. 


Chechaouen Fas’ın diğer şehirlerine göre daha sakin, düzenli, güvenli ve huzurlu olduğu için bizim Fas’ta en sevdiğimiz yer oldu. Çoğu Fas'li Chefchaouen için o kadar yol gitmenin çok anlamlı olmadığını söylese de mutlaka gidilmeli, bu mavi şehrin kendine has huzurunu yaşamak için...


Sabah erkenden kalkıp, mavi sokaklarda kaybolarak resimler çekip, meydan da nane çayınızı içip, akşamüstü 15 dakikalık bir kolay tırmanma ile İspanyol camisinin oradan güneşi batırabilirsiniz.


Fas'ta Marakeş, Fes, Kazablanka'nın çarşılarını dolaştıktan sonra en güzel hediyelik eşyaları en uygun fiyata Chefchaouen'da bulduğumuzu da söylemek lazım.


Bizim gibi kararsız kaldıysanız; sadece 1 gün için o kadar yol gidilir mi sorusunun cevabı bize göre "EVET !!!" Daracık mavi sokakları, ufak alışveriş dükkanları, minik meydanı ve fotojenik noktaları ile Chefchouen Fas’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

10 günlük Fas Gezi rotamızın detayları ve Fas'ın diğer şehirleri ile ilgili yazılarımıza ulaşmak için

image367

Chefchaouen /Şafşavan'da nerede kalınır?

Şafşavan’a 1 gün ayırmaktan hatta 1 gecede şirin otellerinde kalmaktan zevk alabilirsiniz. Chefchaouen’da otellerde kendi gibi minik olup, biz Casa Perleta’da çok keyifli bir gece geçirdik. Odaları küçük ama her odanın kendine has şirin bir havası var. Sabah kahvaltılarını Chefchaouen manzarasını da görebileceğiniz terasında yapabilirsiniz. Rezervasyonları erken dolduğu için erkenden ayarlamakta fayda vardır. Chefchaouen'daki çoğu otel gibi Casa Perleta'da sadece peşin ödeme kabul etmektedir.

image368

Chefchaouen /Şafşavan'da nerede ne yenir?

Şafşavan'da yemek için gitmek istediğimiz özellikle iki restoran vardı; "Lala Mesouda" ve "Cafe Clock". Ne yazık ki Bayram nedeniyle her iki restoranda üç gün kapalıydı. Onların yerine otelimizin tavsiyesi ile "Casa Hasan"a gittik ve turistik bir yer olmasına rağmen yemekler oldukça lezzetliydi.

image369

Chefchaouen'a ulaşmak için Fas'ta otobüs deneyimi

Fas seyahatimizde biz iki rotamızda otobüs kullanmak durumunda kaldık; Fes - Chefchouen/ Şafşavan ve Chefchouen - Casablanca arasında ve her ikisinde de CTM firmasını tercih ettik. 


CTM firması genellikle turistlerin kullandığı bir otobüs firması olup, araçlar klimalı ve temiz. Fas’a varınca rotanız belli ise ilk işiniz otobüs biletinizi almak olsun çünkü bizim bindiğimiz her iki otobüste tamamen doluydu.


Fes - Chefchouen arası yaklaşık 4 saat sürüyor ve bunun 20 dakikası mola da geçiyor. 


Chefchouen - Kazablanka arası ise 6 saat sürüyor ve sadece sabah 07.00’de kalkıp, 13.00’de varan tek sefer var. Bu sefer için otelinizden sabah en geç 06.30’a taksi ayarlatmanız gerekiyor. Aksi takdirde eski şehirin çıkışlarından taksi bulamayabilirsiniz. 


07.00 de başlayan yolculugumuz 08.30 gibi kahvaltı için verilen 20 dakika mola ile bölünüyor. Sabahın o saatinde Mangal ateşinde etler pişiyordu. 


İkinci kez Rabat’ta yolcu indirip, bindirdikten sonra saat 13.00 gibi Kasablanka’ya varıyorsunuz. CTM otobüslerinin son durağı havalimanına giden trenlerin kalktığı Casa Porta’ya ve bir çok otelin (Sheraton, Sofitel, Novotel gibi) bulunduğu bölgededir. 


Fes - Chefchouen arasına kişi başı 75 DH ve Chefchoauen - Kazablanka arasına ise 125 DH nakit olarak ödedik. Otobüse binmeden önce bavullarınız içinde bavul başına 5DH’e bilet almanız ve bavulları teslim etmeniz gerektiğini hatırlatırız.