MARAKEŞ GEZİ REHBERİ

image463

Marakeş

Berberi dilinde anlamı “Tanrıların ülkesi” olan Marakeş, Fas’ın ilk başkenti olup, surların içinde kalan Medina - Eski şehir ve Gueliz -modern yeni şehir olarak iki bölümden oluşmaktadır. 


Fas'ın Kızıl şehri Marakeş'e Türk Hava Yollarının artık direk uçuşu olduğu için daha rahat ulaşılabiliyor. İster bizim gibi  uzun gezinizin başlangıç noktası yapın, ister 2-3 günlük eğlenceli gündüzler ve büyülü geceler yaşamak için gelin. Ama mutlaka gelin...


Seyahat programınızı yaparken Marakeş'te en az iki gün kalacak şekilde planlama yapabilirsiniz. Marakeş'in Fas'ın büyülü şehri olduğunu da aklınızdan çıkarmayın...

Marakeş'te Nerede Kalınır?

Marakeş'te Nerede Ne yenir?

Marakeş'te Nerede Ne yenir?

Marakeş Riadları ve otelleri hakkında detaylı bilgi için ...

Marakeş'te Nerede Ne yenir?

Marakeş'te Nerede Ne yenir?

Marakeş'te Nerede Ne yenir?

Marakeş'in restoranları ve Fas yemekleri için...

Marakeş'te Gezilecek Yerler

Marakeş ile ilgili ipuçları, notlar

Marakeş ile ilgili ipuçları, notlar

Marakeş'te gezilecek yerlerin detayları...

Marakeş ile ilgili ipuçları, notlar

Marakeş ile ilgili ipuçları, notlar

Marakeş ile ilgili ipuçları, notlar

Marakeş çok kolay bir ülke değil. İpuçları ve notlarımız için...

Marakeş'te Nerede Kalınır?

image464

Marakeş eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak iki bölümden oluşmakta olup, en az 2 -3  gün vakit ayırarak şehrin turistik yerlerini gezebilirsiniz. Marakeş'te Medina bölgesinde yer alan ortalarında havuz veya çeşme bulunan avluların olduğu 2-3 katlı Riad'larda kalmanın tadı farklı olduğu için en az 1-2 gecenizi Riad'da geçirmenizi tavsiye ederiz. Rezervasyonunuzu erken yaptırıp, mümkünse fotojenik ve popüler Riad'lardan birinde yer bulabilirseniz harika olur;

Fotojenik Marakeş Riadları;

Diğer güzel Riadlar;

 • Riad Abracadabra
 • Riad Jardin Secret
 • Riad Palacio de Las Especies
 • Riad 42
 • Riad Kitula

image465

Riad'ların dışında eğer ki  ekonomik takılmanız da gerekmiyorsa en azından 1 gece aşağıdaki Marakeş'in en güzel üç otelinden birinde kalıp, havuz keyfi yaparak dinlenebilirsiniz;.

Marakeş'in en güzel üç oteli;

 • La Mamounia 
 • Royal Mansour
 • Four Seasons Resort Marrakesh 

Marakeş'te Nerede Ne yenir?

image466

Öncelikle Marakeş seyahatiniz de çok lezzetli Fas yemekleri ve Avrupa lezzetleri bulabileceğinizi söyleyerek içinizi rahatlatalım. Fas yemekleri biz Türklerin ağız tadına çok uygun ve ayrıca her bütçeye uygun restoranda mevcut. 


Bütün Fas restoranlarında güveçte pişirilen tavuk veya etten oluşan "Tajin" ve bir çeşit pilav olan "kuskus"u bulabilirsiniz. Kuskus bizim ince bulgurumuza çok benziyor ve sebzeli,etli, tavuklu yapıyorlar. Her yemekten sonra nane çayı da teklif ediyorlar. Fas'ta iken bol bol içeceğiniz Nane çayını genelde çok şekerli yapıyorlar ama bazı yerler şekerli veya şekersiz diye de soruyor.


Kahvaltı konusuna da değinmekte fayda var; genelde Riadlarda rezervasyon yaptırırken kahvaltı dahil yapabiliyorsunuz. Biz 10 günlük Fas gezimiz boyunca her sabah yaptığımız kahvaltılardan çok memnun kaldık; oldukça lezzetli ve doyurucuydu. İnanmayacaksınız ama yumurtaları bile bizim yediklerimize göre çok daha taze ve lezzetliydi.


Restoranların çoğunda gitmeden önce online rezervasyon yaptırma imkanı mevcut olup, aşağıda tavsiye ettiğimiz restoranlarda rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Nomad

Genelde turistler tarafından tercih edilen Nomad Marakeş'in Medinasının merkezi bir noktasında ve kolay bulunabilir bir yerdedir. Fas'a gidince göreceğiniz üzere Medina denen eski şehrin ve çarşıların bulunduğu kısımlar çok karışık ve genelde telefonlardaki haritalarda bu bölgelerde çok iyi çalışmaktadır.  


Lezzetli Fas yemeklerini modern bir ortamda yiyebileceğiniz ve şehrin karmaşasından bir süre kaçabileceğiniz çok huzurlu bir restoran Nomad.  En üst kattaki teras hem gün batımını izlemek hem de esen hafif rüzgarın verdiği ferahlama için rezervasyon sırasında tercih edilebilir. Gitmeden önce mutlaka rezervazyon yaptırın, çünkü inanılmaz talep görüyor ve yoğunlar. Nomad'i şiddetle tavsiye ediyoruz.


https://nomadmarrakech.com

Bo-zin

Marakeş'te Fas yemekleri yerine farklı bir şey yemek isterseniz Bo-zin'i deneyebilirsiniz. Dim-Sum, Teppanyaki, wok gibi lezzetleri  bulabileceğiniz Bo-zin'de belli bir saatten sonra müzik ile eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

https://www.bo-zin.com/

image467

Le Jardin

Medine'nin iç kısımlarında bulunan  "Le Jardin" yeşillikler içinde çok güzel bir bahçede hizmet vermektedir. Yerini bulmanın çok kolay olmadığı "Le Jardin"i ararken öyle bir kaybolduk ki, çalışanların girdiği, mutfağın oradaki arka kapıyı görünce çok mutlu olmuş ve hemen içeri dalmıştık. 
Konumu nedeniyle öğle yemeklerinde tercih edebileceğiniz veya öğleden sonra soluklanabileceğiniz "Le Jardin" fiyat açısından da oldukça uygundur. Fas yemeklerini uygun bir fiyata yiyebileceğiniz şirin dekore edilmiş bir restorandır. 

https://lejardinmarrakech.com/ 

Dar Yacout

Lezzetli Fas yemeklerini şık bir mekanda deneyimlemek isterseniz Dar Yacout'a gidebilirsiniz. Burası fiks menü olarak hizmet vermekte ve fiyatı kişi başı yaklaşık 70 Euro'dur. 


http://www.daryacout.com

Marakeş'te Gezilecek Yerler

image468

Le Jardin Majorelle - Majorelle Bahçeleri

Marakeş'in degil tüm Fas’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Majorelle Bahçeleri olup, burası bir zamanlar ressam Jacques Majorelle’in evi ve atölyesiymiş. Bahçeye ve toprağa meraklı olan Majorelle, gezdiği yerlerden topladığı tohumlar ve köklerle, evinin bahçesini zenginleştirmiş. Daha sonra burayı keşfeden Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé, 1980 yılında evi arazisiyle beraber satın almışlar. 


Bahçe bugün çeşitliliği, ihtişamı ve kırmızı toprak üzerindeki yeşil bitkilerin  ve mavi ile sarı renklerin yarattığı görüntüden ötürü Marakeş’de nereye gidilir diyen herkesi ağırlıyor. Majorelle’in evi de müze olarak gezilebiliyor.

image469

Majorelle Bahçesi sabah saat 08.00’de açılıyor. Ramazan ayında ise saat 09.00’da açıldığını not ediniz.  Kalabalıklara kalmak istemiyorsanız, açılış saatinden önce kapıda olmanızda fayda var. Biz Ramazan ayında saat 09.10’da vardığımızda  (açılış 09.00) 35 derece sıcakta upuzun çift sıra kuyruk mevcuttu. Ramazan ayında Marakeş'te çok turistin olmadığını da hatırlatırız. 


Neyse ki 12 yaştan küçük çocuğu olanlar icin ayrı bir gişe daha mevcutmuş. Ela sayesinde bu sefer torpilliydik ve 5 dakika da içeri girdik.


Gişeden bilet alırken; Majorelle bahçeleri, Berber Müzesi ve YVES Saint Laurent müzesi icin bilet alabiliyorsunuz. Üçüne de alırsanız yaklaşık kişi başı 18 Euro ödüyorsunuz. 8 yaşındaki Ela için bilet istemediler. Üç yeri de gezmiş biri olarak benim fikrim sadece 7 Euro’ya Majorelle bahçesini gezmek yeterince keyifli olacaktır.

Bahia Sarayı

Saraylar

Marakeş’te mutlaka görülmesi gereken üç tane de saray var. Bunlardan ilki Dar el-Makhzen olarak da bilinen Royal Palace. 12. yüzyılda yapılan saray, daha sonra çeşitli yenilemelerden geçirilmiş.


Hemen yanında Badi Sarayı bulunuyor. Badi Sarayı ise, 16. yüzyılda, Portekiz’e karşı kazanılan bir savaşın ardından inşa edilmiş. 


Üçüncü saray ise Bahia Sarayı. 19. yüzyılda yapılmış olan bu sarayın mimarisi İslam felsefesinden esinlenilerek tasarlanmış ve hem Fas, hem de İslam sanatının özelliklerini taşımasıyla Marakeş gezisinde önemli bir durak statüsündedir. 

image470

Koutubia / Kutubiye Cami

Marakeş'in en önemli simgelerinden biri Kutubiye Cami'sidir. Jemaa el Fnaa meydanına çok yakın bu cami Marakeş'in bir çok bölgesinden görülebiliyor ve Marakeş'in en büyük camisidir. Fas'taki diğer Camiler gibi Kutubiye Cami'sine de müslümanlar dışında kimse giremiyor.
image471

Jemaa el Fnaa Meydanı

Jemaa El Fnaa meydanı Medina bölgesinde olup gündüzü ayrı gecesi ayrı macera doludur. Bir meydan düşünün ki bir tarafta kobra yılanları ile yılan oynatıcıları, diğer tarafta maymunları ile dolaşanlar, diğer tarafta kına yapan kadınlar ve çeşitli şeyler satan satıcılar... Alaadin filminin bir sahnesindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz.


Akşamları özellikle Jemaa el Fnaa meydanı çok kalabalık oluyor ve insanlar bu kalabalığı ve renk cümbüşünün fotografını çekmek için meydanı gören teraslarda toparlanıyor. 


Jemaa el Fnaa meydanında mümkün mertebe satıcılar ile ilgilenmiyorsanız göz göze gelmemeye çalışın.

image472

Marakeş Çarşıları

Marakeş'te Eski şehir Medina bölgesinde daracık sokaklarda ufacık dükkanlardan oluşan çarşılar mevcuttur; lambalar, hasır çantalar, örtüler, Fas'a özel terlikler, seramik ürünler bulabileceğiniz çarşılar da kaybolabilirsiniz.


Seyahatiniz sırasında göreceğiniz üzere Fas'ta pazarlık çok doğaldır ve bir şey alırken mutlaka pazarlık yapmalısınız. Fas'ın diğer bölgelerini de gezdiğimizden Marakeş'in çarşılarının diğer şehirlere göre pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Biz alışverişimizi Fes ve Chefchaouen'den yapmayı tercih etmiştik.

Marakeş ile ilgili önemli notlar

image473

 • Marakeş havalimanı şehre çok yakın ve Medina bölgesine yaklaşık 15 dakikada varabiliyorsunuz. İlk kez Marakeş’e geliyorsanız, kalacağınız Riad’ı bulmak zor olabileceği için kalacağınız Riad’dan transfer talep etmek mantıklı olacaktır. Biz havalimanı - Riad arasına otelden ayarladığımız transfer ile 170 Dh ödedik. Taksi ile gelsek muhtemelen 100 Dh ödeyecektik. Ama elimizde bavullar ile o sıcakta Taksiden inip karışık Medina içinde kalacağımız Riad’ı aramak ve taksiciler ile ilk dakikadan pazarlık içine girmeyi istemedik. 


 • Kalacağınız Riad’ı ayarlarken Medina bölgesine araba girmediğini dikkate alarak, mümkün mertebe Riad’ın surlara ve yollara yakın olmasına dikkat ediniz. Böylece bavullar ile çok yürümemiş olursunuz.


 • Marakeş’te taksiler taksimetre açmıyorlar ve yüksek fiyattan pazarlığa başlıyorlar. Normalde 10/20 Dh’e gidebileceğiniz yere sizden 80/90 Dh isteyerek başlayıp, pazarlık ile  50/60 Dh almaya çalışıyorlar. Gerekirse 2-3 taksi çevirip, 20/30 Dh’e anlaşmaya çalışın.


 • Akşama doğru daracık Marakeş sokaklarına motosikletlerin çıkmaya başladığını  ve kaosun iyice artığını söylemekte fayda var. Özellikle yanınızda çocuğunuz var ise onların motorsiklet seslerinden ve kokusundan rahatsız olabileceğini hatırlatalım.


 • Marakeş’e gitmeden restoranlardan rezervasyon yaptırmakta fayda var. Özellikle terası olan yerlerde rezervasyonunuzu en üst terastan yaptırırsanız, hem güneşin batışını izler hem de esen rüzgar ile Marakeş’in sıcağını bir parça hafifletmiş olursunuz.

Bunlarda ilginizi çekebilir...

Fas Gezi Rehberi

Sahra Çölü / Erg Chebbi deneyimimiz

Mavi Şehir Chefchaouen / Şafşavan

Fas gezi Rehberi

10 günlük Fas Gezi rotamızın detayları, Fas't gezilecek yerler, Fas'ta şehirler arası ulaşım, ve diğer bilgiler...

Mavi Şehir Chefchaouen / Şafşavan

Sahra Çölü / Erg Chebbi deneyimimiz

Mavi Şehir Chefchaouen / Şafşavan

Chefchaouen /Şafşavan

Mavi Şehir Chefchaouen, diğer deyişle Şafşavan 

Sahra Çölü / Erg Chebbi deneyimimiz

Sahra Çölü / Erg Chebbi deneyimimiz

Sahra Çölü / Erg Chebbi deneyimimiz

image474

Fas'ta Çöl safarisi hakkında bilmeniz gereken her şey ve bizim yaşadığımız çöl deneyimimiz...

Daracık sokakları ile Fes

Fas'a Ramazan ayında gidilir mi?

Sahra Çölü / Erg Chebbi deneyimimiz

image475

Fes şehri ile ilgili bilgiler...

Fas'a Ramazan ayında gidilir mi?

Fas'a Ramazan ayında gidilir mi?

Fas'a Ramazan ayında gidilir mi?

image476

Ramazan'da Fas nasıldır? Bayram'da her yeri kapalı mıdır?

Fas'a çocuk ile gidilir mi?

Fas'a Ramazan ayında gidilir mi?

Fas'a Ramazan ayında gidilir mi?

image477

EVET!!! Çocukla Fas'a gidilir. Özellikle de 4/5 yaşından büyük çocuklar çok keyif alır. 8 yaşındaki Ela'nın Fas deneyimi için...